نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان بیان کرد
جهاد تبیین و جهاد فرهنگی راه دستیابی جامعه به سعادت/
جهت‌گیری دولت عمل به مطالبات مقام معظم رهبری باشد/
آنچه در اسناد قانونی نوشته شده با آنچه در بانک‌ها عمل می‌شود متفاوت است

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: جهت‌گیری دولت باید عمل به مطالبات و انتظارات مقام معظم رهبری باشد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان آیت‌الله محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان گفت: یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی تلاش برای بدست آوردن قدرت و اقتدار در خدمت دین و کمک به مردم و جامعه اسلامی است.
امام جمعه زاهدان به قرائت فرازی از دعای مکارم اخلاق امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه پرداخت و افزود: امام در فرازی از دعا چنین بیان می‌کنند " اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ ، وَ اجْعَلْ لِی یَداً عَلَى مَنْ ظَلَمَنِی ، وَ لِسَاناً عَلَى مَنْ خَاصَمَنِی ، وَ ظَفَراً بِمَنْ عَانَدَنِی ، وَ هَبْ لِی مَکْراً عَلَى مَنْ کَایَدَنِی ، وَ قُدْرَةً عَلَى مَنِ اضْطَهَدَنِی ، وَ تَکْذِیباً لِمَنْ قَصَبَنِی ، وَ سَلَامَةً مِمَّنْ تَوَعَّدَنِی ، وَ وَفِّقْنِی لِطَاعَةِ مَنْ سَدَّدَنِی ، وَ مُتَابَعَةِ مَنْ أَرْشَدَنِی"
آیت‌الله محامی بیان داشت با بیان چند  مقدمه در خصوص این فراز از دعای مکارم اخلاق صحیفه سجادیه تصریح کرد: به طور طبیعی انسان به دنبال رسیدن به اوج و کمال است اما نکته اینجاست که انسان کامل و مطلوب چه کسی و دارای چه ویژگی‌هایی است.
وی با طرح سوال از ویژگی‌های انسان کامل از نگاه دین و از نگاه خدا تبیین کرد: انسان کامل یک انسان ظلم پذیر و بدون دفاع است یا یک انسان توانمند در برابر ظالم که به دنبال گرفتن حق خود باشد.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان اظهار داشت: گاهی در گذشته ویژگی یک انسان خوب اینگونه تبلیغ می‌شد که انسان خوب سر به زیر و آرام است به گونه‌ای که حتی اگر تو سری هم بخورد کاری نمی‌کند و در مقابل اگر کسی در برابر  ظلم ایستادگی و تن به ظلت ندهد سرش هوای دیگری داشته و انسان مطلوبی نیست و گاهی نیز او را به شرارت و تندی معنا می‌کنند.
امام جمعه زاهدان بیان کرد: از نظر شرع انسان مطلوب کیست زیرا گاهی فرد قادر به برنامه ریزی در برابر توطئه دشمن نیست و بالعکس در نقطه مقابل نیز فردی وجود دارد که در برابر نقشه، تبلیغات و اتهامات دشمن از خود و جامعه دفاع می‌کند و به دشمن هجوم می‌آورد.
وی گفت: امام سجتد(ع) در این دعا جواب این سوالات را داده  و پس از تقاضای درود بر پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) بیان می‌کند " خداوندا مرا بر کسی که به من ستم می‌کند چیره و بر ضدّ کسی که با من به مجادله برمی‌خیزد زبان گویا و بر کسی که با من دشمنی می‌ورزد، پیروز قرار ده و علیه کسی که نیرنگم می‌زند، چاره‌جویی بخش؛ و در برابر کسی که به من ستم می‌کند قدرت عنایت کن؛ و علیه کسی که به من دشنام می‌دهد و غیبت می‌کند، توان تکذیب مرحمت فرما؛ و از دست کسی که مرا تهدید می‌کند، به سلامت دار؛ و از آن‌که مرا به راه ثواب می‌برد، توفیق فرمان‌بری ده؛ و از آن‌که مرا به راه راست هدایت می‌کند، توفیق پیروی عنایت کن.
آیت‌الله محامی به بیان نکاتی برگرفته از این فراز پرداخت و گفت: امام سجاد(ع) با این دعا آموزش می دهد که از نگاه ایشان انسان مطلوب انسانی توانمند و مقاوم در برابر دشمن و کسی است که بتواند اهل اثبات حق و در برابر تهاجم تبلیغاتی دشمن او را تکذیب و حقانیت و درستی راه خود را به مردم اثبات کند و اگر دشمن در پی آسیب زدن به اوست؛ او هم بتواند برای دفاع از خود و ضربه به دشمن نقشه بکشد نه اینکه خود را رها کرده و قدرت دفاع در برابر دشمن را نداشته باشد.
امام جمعه زاهدان با قرائت و تفسیر آیه۵۴ سوره مبارکه آل عمران عنوان داشت: "وَمَکَروا وَمَکَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَیرُ الماکِرینَ" دشمنان نقشه کشیده و خداوند نیز نقشه می‌کشد و خداوند می‌خواهد به دست همین بندگان ظلم ستیز جبهه کفر را سرکوب کند و از انسان مومن انتظار می‌رود اهل تدبیر برای پیشرفت و انسانی باشد که به دنبال رشد خود بوده و حرف هر کسی که راه درست را به او نشان داده و سخن حقی می گوید را بپزید و مسیر کمال طی کند.
وی با قرائت و تفسیر آیه ۱۸ سوره مبارکه زمر تبیین کرد: "الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَه" باید بشارت داد به بندگانی که سخن بشنوند و به نیکوترین آن عمل کنند.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان تصریح کرد: این سخن امام سجاد(ع) تنها در برابر فرد نیست و جامعه مطلوب هم باید دارای این ویژگی‌ها باشد و جامعه‌ای مطلوب است که در برابر دشمن مقاومت کرده، اهل تدبیر باشد و بتواند حقانیت راه خود را برای مردم و آزادی خواهان نشان دهد و در مسیر رشد و کمال قدم بردارد.
آیت‌الله محامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب همواره بر اقتدار کشور در برابر دشمن تاکید داشته و اقتدار کشور را تضمین امینت کشور دانسته‌اند و طبق فرمایش ایشان این اقتدار با پیشرفت علمی، رشد اقتصادی، افزایش توان دفاعی و اقتدار نظامی حفظ خواهد شد.
وی ادامه داد: این فرمایش مقام معظم رهبری برگرفته از آیه شریفه "وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ" می باشد بدین معنا که آنقدر توان دفاعی و اقتدار نظامی شما بالا باشد در این خد که دشمن را ترسانده و جرئت حمله به شما را نداشته باشد.
امام جمعه زاهدان افزود: یکی دیگر از تاکیدات مقام معظم رهبری بر جهاد تبیین بوده و اینکه کشور ما در برابر بوق‌های استعماری و استکباری از قدرت تبلیغاتی بالایی برخوردار باشد و همه برای جهاد تبیین، جهاد فرهنگی و سوق دادن جامعه به رشد و کمال و پیمودن راه سعادت دنیا و آخرت دست به دست هم بدهند.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در بخش دیگری از خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان 
یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی را تلاش برای گسترش عدالت و خدمت به مردم و جامعه اسلامی  دانست و با اشاره به برخی از مناسبت‌های پیش رو عنوان کرد: در آغاز هفته دولت بوده و امروز چهارم شهریورماه تحت عنوان روز کارمند و هشتم شهریورماه نیز سالروز شهادت شهید رجایی و باهنر  به عنوان روز مقابله با تروریسم نامگذاری شده و ضمن گرامیداشت نام و یاد همه شهدا و امام شهدا و شهید رجایی و باهنر که با ترور به صورت ناجوانمردانه به شهادت رسیدند از خداوند متعال توفیق ادامه راه شهدا را مسئلت داریم.
امام جمعه زاهدان ضمن تبریک هفته دولت به اصحاب قوه مجریه و کارگزاران دولت افزود: هفته دولت فرصتی برای تشکر از تلاش همه خدمتگذاران قوه مجریه در طول سال است.
وی با اشاره به اینکه جهت‌گیری دولت باید فرمایشات مقام معظم رهبری و عمل به انتظارات و مطالبات ایشان باشد ادامه داد: مقام معظم رهبری در دوره‌های مختلف و سال گذشته نیز توصیه‌های برای دولت داشتند ابتدا تکیه بر ارزش‌های اساسی انقلاب که دولت و نظام اسلامی باید انقلابی و مبتنی بر ارزش‌های اساسی انقلاب و دولتی مردمی و اسلامی باشد.
آیت‌الله محامی بیان داشت: خلوص نیت و تلاش مجاهدانه از دیگر توصیه‌های مقام معظم رهبری به دولتمردان است از این جهت که به اندازه‌ای در کشور کار نشده و خدمت نشده وجود دارد که با کار عادی معمولی و روزمره شدنی نیست و نیازمند تلاش مجاهدانه، نیت خدایی و خلوص است.
وی اقدام با برنامه را از دیگر مطالبات مهم مقام معظم رهبری به دولتمردان عنوان کرد و افزود: گاهی یک کار با نیت خیر و خدمت به مردم شروع می‌شود اما چون برنامه ندارد نتیجه درستی حاصل نمی‌شود که متاسفانه ما در سیستان‌وبلوچستان با نمونه‌های متعددی مواجه هستیم.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان 
مقابله با جنگ روانی دشمن، کار تبلیغاتی درست، تمهیدات رسانه‌ای، بازسازی انقلابی و ایجاد تحول در قوه مجریه را از دیگر توصیه‌های مهم مقام معظم رهبری خطاب با دولتمردان عنوان کرد و افزود: عدالت ورزی، فساد ستیزی، مبارزه با فساد در هر جا وچهره‌ای که داشته باشد، تلاش برای گسترش عدالت، احیای اعتماد مردمی، انسجام، اقتدار و اشراف دولت، فرهنگ، رسانه و سیاست خارجی را از دیگر رهنمودها و انتظارات مقام‌ معظم رهبری است.
وی اذعان کرد: مطالبه و انتظار مردم نیز همین است که دولت در چارچوب و جهت‌گیری بیان شده از سوی مقام معظم رهبری حرکت کند.
امام جمعه زاهدان افزود: خوشبختانه رویکرد دولت خوب بوده و تلاش فراوانی برای اقدامات دارند و در مواقع متعدد نیز مورد  تایید مقام معظم رهبری قرار گرفته است مواردی از جمله مردمی بودن، سفرهای استانی که نشان دهنده رویکرد خوب و مطلوب دولت است و در این فرصت تلاش‌های فراوانی شده که تقدیر و تشکر کرده و در عین حال با ضعف‌ها، آسیب‌ها و چالش‌هایی مواجه هستیم و نمونه آن وضعیتی است که مردم با چشم خود دیده و نیازمند اقامه برهان و دلیل نیست و باید هم تلاش مسئولان مسئولان هم کمک مردم را داشته باشیم تا بر مشکلات فائق آییم.
آیت‌الله محامی گفت: از محورهای مهم مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری مبارزه با فساد و اجرای عدالت است که در جلسات دیگر هم بیان فرمودند ما در این جهت وضعیت مطلوبی نداریم که چنین چیزی برای مردم دردناک است که چرا این فساد  رشد پیدا و در مجموعه‌های مختلف دامن‌گیر نظام اسلامی و نهادهای زیرمجموعه نظام اسلامی شود.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان با اشاره به بحث فولاد مبارکه عنوان داشت: نکته اینجاست که این اتفاق چیزی نبوده که امروز و دیروز فهمیده شود بلکه سالها حرف آن هست که اینجا مرکز فساد شده اما چرا آنقدر دیر اقدام شد و فولاد مبارکه تنها یک نمونه است و ده‌ها و صدها نمونه دیگر هم وجود دارد و باید مشخص شود که چرا اقدام نمی‌شود.
وی گفت: اگر مسئولان و مردم ما هر کسی در هر جایی که هست درست عمل کرده و برنامه ریزی داشته باشد در این صورت نیاز با هیچکس و هیچ چیز نخواهیم داشت و علیرغم همه محرومیت‌ها، محدودیت‌ها و تحریم‌ها به مراتب بهتر می‌توانیم کشور را اداره کنیم همان‌گونه که پیامبر اکرم(ص) فرمودند خدا رحمت کند  کسی که کاری را که انجام می دهد به درستی انجام دهد.
امام جمعه زاهدان ادامه داد: اگر هر کس در هر جا که هست کارش را درست انجام دهد وضعیت خیلی بهتر و دنیا گلستان می‌شود اما متاسفانه اقدامات به خوبی صورت نگرفته و مثلا در اداره با کم کاری و رشوه مواجه می‌شویم که نتیجه آن مثل ساختمان آبادان بعد از چند سال مشخص می‌شود.
وی اظهار داشت: اگر کار خود را به درستی انجام دهیم نتیجه بهتر خواهد بود که متاسفانه کم‌کاری، مسامحه، مداهنه، ملاحظه کاری و بده بستان‌ها سبب گسترش فساد شده و اگر همین امروز هم تصمیم جدی برای مبارزه با فساد باشد باز هم دستمان جلو خواهد بود و این مطالبه مردم است زیرا آنچه مردم را رنج می‌دهد این فساد، تبعیض و دوری از عدالت است زیرا محرومیت و محدودیت اگر بر اساس عدالت باشد همه آن را خواهند پذیرفت.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان 
با اشاره به نشست خبری هفته دولت و ارائه گزارش عملکرد دولت در سیستان‌وبلوچستان توسط استاندار بیان داشت: آنچه بنده در گردهمایی سراسری نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه کشور به رئیس جمهور عرض کردم این بود که ما در سیستان‌وبلوچستان با ابقا یا انتخاب برخی مدیران ضعیف مواجه هستیم و استاندار نیز در نشست خبری بیان کرده‌اند که برخی خدمات در استان صورت گرفته که این خدمات با مدیر ضعیف تحقق پیدا نمی‌کند بدین معنا که برخی مدیران قوی در استان داریم.
وی ادامه داد: ما نیز چنین چیزی را تایید کرده و عرض کردیم برخی مدیران ضعیف هستند و البته آنچه خدمت رئیس جمهور عرض شد درد دل استاندار و برخی از مدیران کل استان بود مبنی بر اینکه ما به دنبال برخی جابجایی‌ها بوده و دولت مرکزی موافقت نمی‌کند و به همین دلیل بنده در گردهمایی این نکات را مطرح کردم تا تیغ استاندار برنده‌تر و توان مدیریتی وی تقویت شود و مدیران استانی ما قدرت تصمیم‌گیری بیشتری داشته باشند.
امام جمعه زاهدان گفت: در بحث دخالت نمایندگان مجلس در عزل و نصب‌ها؛ هم رئیس جمهور و هم رئیس مجلس بیان کردند که دخالت نمایندگان خلاف قانون است و رئیس جمهور بیان کرد اگر مدیر کلی در برابر فشار نماینده‌ای از خود ضعف نشان داد با او برخورد خواهد شد و بنده نیز به برخی مدیران کل استان که از عملکرد نمایندگان نزد بنده گلایه کرده بودند عرض کردم که رئیس جمهور چه گفته و از خود ضعف نشان نداده و کار خود را پیش ببرید و در واقع این سخنان بنده و استاندار دو روی یک سکه است و در واقع این سخنان تلنگری برای حرکت مجموعه است تا زمینه خدمت به مردم و تلاش بیشتر فراهم شود و خبرنگاران محترم نیز باید حلقه وصل بوده و به دنبال سوژه‌ای برای ایجاد جدایی نباشند.
وی با اشاره به دهم شهریور سالروز تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا و روز بانکداری اسلامی با بیان نکاتی پرداخته و اذعان داشت: آنچه قانون بوده و در اسناد نوشته شده گاهی با آنچه در صحنه عمل وجود داشته و در بانک‌ها عمل می‌شود متفاوت است به گونه‌ای که مخالفین به آنچه که عمل می‌شود استشهاد می‌کنند و موافقین از جمله رئیس مجلس به قانونی که تصویب شده استشهاد می‌کنند اما درستی قانون یک وجه ماجرا و نحوه اجرا وجه دیگر کار است و آنچه مردم شاهد بوده و مسئولان از جمله رئیس جمهور بیان می‌کنند این است که برخی از بانک‌ها به آنچه باید به درستی عمل نکرده، وارد دلالی و سود بیشتر شده‌اند نه حمایت از تولید کننده و گاهی تضمین‌هایی گرفته می‌شود که وقتی فرد قادر به پرداخت قسط خود نیست دچار مشکل شده اما بانک به دنبال گرفتن سود خود است و می بینیم که هر روز ساختمان بانک‌ها بزرگتر و مجلل‌تر می‌شود و باید درصد تاثیرگذاری بانک‌ها در تولید مشخص شود.
وی افزود: مدیران بانک‌های استان گزارش‌هایی از میزان خدمت به مردم، کمک به تولید و سرمایه‌گذاری در نیازهای استان ارائه کرده‌اند و بنده نیز تشکر کرده‌ام اما به مراتب انتظار بیشتر از این است و لذا مدیران بانک‌ها در استان مرکز کشور باید اهتمام و دقت بیشتری داشته و بانک مرکزی و دستگاه‌های نظارتی دست به دست هم بدهند تا قوانین خوب به خوبی اجرا شود و سرمایه بانک در خدمت مردم، مستضعفان و تولید قرار گیرد.
آیت‌الله محامی در پایان سالروز ورود کاروان اهل بیت(ع) به شام و چهلمین سالروز تاسیس حزب الله لبنان را گرامی داشت.
نظرات کاربران