نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان:
علما تنها نباید مخاطب خود را هم مذهبان خود بدانند/
۲۸ خرداد روز امتحان بزرگ ملت ایران/
رقابت های انتخاباتی باید از فردا تبدیل به رفاقت شود/
منتخب اکثریت مردم، منتخب همه مردم است/

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوجستان گفت: رقابت های انتخاباتی باید از فردا تبدیل به رفاقت شود حال چه بین خود کاندیداها و چه در بین ستادها و مردم زیرا  اگر کار برای خدا و خدمت به مردم باشد باید در هر زمانی به دنبال انجام وظیفه باشیم.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان ضمن گرامیداشت مناسبت های پیش رو و دهه کرامت گفت: امام رضا(ع) در عمر ۵۵ ساله خود حدود ۲۰ سال امامت را برعهده داشت که ۱۰ سال از آن همزمان با دوره پایانی خلیفه عباسی هارون الرشید بود که امام رضا(ع) راه پدرشان را دنبال کرده و برای تقویت جبهه حق  نیرو سازی انجام دادند.
امام جمعه زاهدان ادامه داد: پس از مرگ هارون الرشید پنج سال از امامت امام رضا(ع) در دوران درگیری امین و مأمون گذشت که دو برادر با هم اختلافات زیادی داشتند و در نهایت مامون به قدرت رسید و پنج سال پایانی عمر امام رضا(ع) با خلافت مامون همراه شد که او نیز  امام رضا(ع) را یکی از موانع حکومت خودش می دانست.
 آیت‌الله محامی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) بیان داشت: پیامبر گرامی اسلام چهار صفت را برای امام رضا(ع) نقل کرده و فرموده اند او امامی است که مردم را از سختی‌ها عبور و ملت را نجات می‌دهد و کسانی که نسبت به امت من کینه دارند را دفع و مومنان را جذب می‌کند.
وی افزود: نقش امام رضا(ع) در آن پیچ تاریخی سخت این بود که امت اسلامی را از گردنه ها و خطرها را رد می‌کرد و هسته مرکزی مومنین ولایتمدار را تشکیل و هدایت می‌کرد و یکی از کار ویژه‌های امام رضا استفاده از زمینه‌های پیش آمده بود با گونه ای که امام رضا(ع) در سلسله جلسات علمی تشکیل داده شده توسط مامون شرکت می کرد  و مباحث را گفت و گوهای علمی را به پا می کرد و حکمت و درایت ایشان بر دیگران روشن می شد و شیعیان قدرت پیدا می کردند.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی یکی از عناوین و ویژگی های امام رضا(ع) را  گفتگوی بین المذاهب دانست و تصریح کرد: یکم تیرماه سالروز فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی در سال ۱۳۶۰ است و این پیام هایی دارد آن هم اینکه علمای اسلام از شیعه و سنی باید اهل گفتگو باشند و نه تنها با علمای مذاهب دیگر بلکه با علمای سایر ادیان به گفتگو بپردازند.
این استاد درس خارج حوزه علمیه گفت: علما تنها نباید مخاطب خود را هم مذهبان خود بدانند و بلکه مخاطبانشان جامعه بشری، مسلمانان و حتی غیر مسلمانان هستند و اگر این مخاطب گسترده را در نظر بگیریم باید برای آن آمادگی کسب کنیم و آمادگی گفتگو با همه ادیان و مذاهب را داشته باشیم تا بتوانیم به خوبی دین اسلام را تبلیغ و آن را اثبات کنیم.
امام جمعه زاهدان اظهار داشت: حوزه های علمیه در این جهت مسئولیت سنگینی دارند و باید عالمانی زمان شناس، مومن و توانمند در عرصه تبلیغ داخلی و بین المللی تربیت کنند و این رسالت سنگینی است و نیاز است تا مسئولان از حوزه‌های علمیه حمایت کنند و مردم فرزندان مستعد و و باهوش و خود را برای ثبت‌نام به حوزه‌های علمیه بفرستند و پشتیبانی مادی و معنوی خود را به سوی حوزه‌های علمیه روانه کنند. 
خطیب جمعه زاهدان در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان گفت: امروز ۲۸ خرداد روز امتحان بزرگ ملت ایران و روز انتخابات است و شرکت در انتخابات هم حق، هم تکلیف و هم نشان دهنده غیرت ملی و انقلابی مردم است.
وی افزود: شرکت در انتخابات از این جهت حق است که مردم  حق دارند در تعیین آینده خود و فرزندانشان سهیم باشند و از این جهت تکلیف است که ما وظیفه داریم در تعیین سرنوشت کشور شریک شویم.
آیت‌الله محامی شرکت در انتخابات را ادای دِین به شهدا و امام شهدا دانست و خاطر نشان کرد: همه ما بر سر سفره احسان شهدا نشسته ایم و امنیت و اقتدار امروز ما مرهون خون شهداست و برای ادای دِین یکی از عرصه های مهم شرکت در انتخابات است.
آیت‌الله محامی تاکید کرد: در ایران اسلامی مردم هر گاه احساس کرده اند که انقلاب به حضور آنها نیاز دارد در صحنه آمدند و در وضعیت موجود و تبلیغات سوء دشمنان امروز و تا به اینجا مشارکت خوبی داشته اند.
وی گفت: امروز در شعب اخذ رای و ستاد انتخابات حضور پیدا کردیم که بسیاری از مسئولین بیان داشتند که از میزان مشارکت بالای مردم آن هم در ساعات اولیه صبح  غافلگیر شده اند به گونه ای که همیشه ساعات اولیه صبح شعب اخذ رای خلوت بود اما امروز و از همان ساعات اولیه مردم حضور گسترده ای داشتند که چنین چیزی نشان دهنده هوشمندی و غیرت ملی و انقلابی مردم است.
 وی افزود: متاسفانه مشکلات زیادی در کشور وجود دارد که برخی به علت تحریم‌ها و توطئه‌های دشمن و بخشی به علت ضعف مدیریت و نظارت داخلی خود ماست که باید تلاش کنیم کسانی را انتخاب کنیم که مدبر، شجاع، مدیر و توانمند باشند و با همکاری مردم بتوانند در جهت حل مشکلات کشور و شهر کمک کنند.
نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: عده ای از مردم در همان ساعات اولیه صبح رای خود را به صندوق ریخته اند اما عده ای نیز هنوز رای نداده اند که باید به سرعت به دنبال رای دادن باشند تا در ساعات پایانی شلوغی پیش نیاید و انتخابات سالم و پرشور برگزار و امانت های مردم حفظ شود. 
امام جمعه زاهدان گفت: رقابت های انتخاباتی باید از فردا تبدیل به رفاقت شود حال چه بین خود کاندیداها و چه در بین ستادها و مردم زیرا  اگر کار برای خدا و خدمت به مردم باشد باید در هر زمانی به دنبال انجام وظیفه باشیم.
آیت‌الله محامی بیان داشت: در زمان انتخابات باید تلاش کنیم تنور انتخابات گرم شود و به بالا بردن مشارکت مردم کمک کنیم اما بعد از انتخابات نباید اختلافات و درگیری ها ادامه پیدا کند بلکه باید  همه دست به دست هم دهیم و منتخب مردم را کمک کنیم.
نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان خاطر نشان کرد: منتخب اکثریت مردم، منتخب همه مردم است و باید خود را منتخب همه مردم بداند و به همه مردم خدمت کند نه اینکه خود را مدیون حامیان خود بداند چرا که  اگر اینگونه باشد گرفتار یکی از آسیب‌های بزرگ انتخابات خواهیم شد.
وی ادامه داد: عملکرد منتخب مردم باید به گونه ای باشد که این صحبت ها به هیچ وجه بیان نشود و هم مردم و هم منتخبان مردم هواسشان باشد که شائبه فساد ایجاد نشود و منتخب مردم باید خود را خدمتگزار همه مردم بداند.
نماینده مقام معظم رهبری در استان از مردم خواست تا با دقت بیشتر  نظارت، مطالبه و امر معروف و نهی از منکر اجتماعی خود را عملی سازند تا مسئولان راه را خطا نرفته و هرکجا خطا و انحرافی دیده شد مردم مطالبه‌گری و جلوی آن ایستادگی کنند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران