نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان 
نمونه‌های عملی وحدت را در جامعه به نمایش بگذاریم

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: نمایش نمونه عملی وحدت مستلزم ظهور کرامت های اخلاقی، از خودگذشتگی، ایثار، انصاف، تواضع، بصیرت، هوشیاری و پرهیز از خودخواهی، تکبر و کارهای جاهلانه است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در همایش ائمه جمعه استان ضمن گرامیداشت هفته وحدت به قرائت و تفسیر آیه ۱۰ سوره مبارکه حجرات پرداخت و گفت: مومنان، برادر یکدیگر هستند و اگر درگیری و نزاع بین برادران پیش آمد باید از خداوند بترسند و این واژه ایمان در آیه قرآن زمینه برادری همه مسلمانان است‌ و خداوند عوامل زمینه ساز خدشه بر وحدت را حرام کرده است.
امام جمعه زاهدان افزود: عیب جویی، غیبت، قرار دادان القاب بر روی دیگر و تجسس از جمله عواملی است که طبق قرآن از آن منع شده است زیرا بر هم زننده وحدت بین مسلمین است.
آیت‌الله محامی با بیان این که وحدت دارای ابعاد مختلف است، خاطرنشان کرد: وحدت در بین علما نیازمند این است که علما در روابط بین خود وحدت و مودت داشته باشند زیرا در جایگاه خاصی قرار داشته و در پیشگاه مردم هستند و نمی توانند مردم را به رعایت مسائل توصیه اما خود به آن عمل نکنند.
وی ادامه داد: انس، الفت و اخوت بین علما، مسئولان و مردم یکی دیگر از ابعاد وحدت می باشد.
نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان گفت: برای رشد در زمینه های مختلف نیازمند وحدت در جامعه هستیم و علما باید با مردم احساس برادری و یکرنگی داشته و مشکلات و موفقیت آن ها را از خود بدانند.
وی اظهار داشت: در مواجهه با مسئولان نگاه ما باید نگاهی برادرانه باشد و در پیگیری مطالبات مردم  زبان تند و نا به جا نداشته باشیم.
وی ادامه داد: محل بیان گلایه ها آن هم با زبان تند در خطبه های نماز جمعه نیست زیرا در چنین صورتی فرد مسئول یا سکوت کرده و یا به لجبازی خواهد پرداخت که در نهایت کاری پیش نخواهد رفت. 
امام جمعه زاهدان افزود: در صورت انجام همه پیگیری ها و عدم دریافت نتیجه آخرین مرحله کار طرح گلایه ها آن هم با رعایت انصاف و زبانی نرم  در خطبه های نماز جمعه می باشد.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی تصریح کرد: وحدت در میان مردم از همه اقوام و مذاهب یکی از نیاز های ضروری و دارای اولویت جامعه اسلامی به خصوص در استان ماست و متاسفانه گاهی برخی علمای شیه و سنی به علت عدم شناخت از فضای سیستان‌وبلوچستان باعث ایجاد تفرقه و درگیری می شوند.
آیت‌الله محامی بر حل مشکلات میان شیعه و سنی در فضای داخل استان تاکید کرد و گفت: باید نمونه عملی وحدت را نشان دهیم و نیازمند کرامت های اخلاقی، از خودگذشتگی، ایثار، انصاف، تواضع، بصیرت، هوشیاری و پرهیز از خودخواهی، تکبر و کارهای جاهلانه هستیم.
رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر استان خواستار اهتمام جدی به امر به معروف و نهی از منکر شد و تاکید کرد: دو واجب فراموش شده ابزاری برای اصلاح جامعه و نیازمند اقدامات مختلف از جمله احیای ستاد های امر به معروف و نهی از منکر و نیز ارائه آموزش می باشد.
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان ضمن تشکر از تدوین اطلس نیاز های فرهنگی هر شهرستان توسط ائمه جمعه خاطر نشان کرد: تدوین این سند برای اطلاع از نقاط ضعف و برنامه ریزی در جهت رفع موانع و مشکلات و اولویت بندی کار بسیار مهم است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران