نماینده ولی فقیه در دیدار جمعی از مداحان استان
لزوم تقویت جنبه های مهارتی، معرفتی، معنوی و اخلاقی در بین مداحان

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت:   تقویت جنبه های مهارتی، معرفتی، معنوی و اخلاقی عامل بهره وری صحیح از جامعه مداحان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در دیدار جمعی از مداحان استان اهمیت کار جامعه مداحان را از چند حیث حائز اهمیت دانست و گفت: یکی از  جنبه های مهم کار این است که این قشر از جامعه برای سرآمدان عالم آفرینش مداحی می کنند و چنین چیزی تکلیف ایجاد می کند.
امام جمعه زاهدان افزود: جهت دیگر کار در فضای دینی و معرفتی است که دارای ارزش بسیاری است.
آیت‌الله محامی بیان داشت: میزان و دامنه تاثیرگذاری از دیگر جهات اهمیت کار مداحان می باشد به گونه ای که عمق کار آن ها می تواند در دل و جان مخاطب تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: در قدم اول باید خداوند متعال را سپاس گذار باشید که توفیق صرف عمر در این جهت را پیدا کرده اید و شکر گذاری تنها در مقام حرف نیست بلکه در عمل هم باید به جایگاه خود واقف و در گفتار و رفتار خود الگویی چون خاندان پیامبر را در نظر داشته باشیم.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی تصریح کرد: به لحاظ کمی تعداد مداحان فعال در استان مهم است البته تمامی این ها باید مخاطبان خود را در تراز انقلاب و بیانیه گام دوم تربیت کنند.
این استاد درس خارج حوزه علمیه اظهار کرد: در قدم اول باید همین تعداد از مداحان موجود در استان را مورد توجه قرار داده و برای رشد و ارتقای آن ها برنامه ریزی های لازم صورت گیرد و در گام دوم به تربیت افراد از میان نسل جدید بپردازیم.
آیت‌الله محامی خواستار برنامه ریزی صحیح در جهت استفاده و بهره وری صحیح از جامعه مداحان شد و گفت: در این جهت چند نکته قابل توجه است ابتدا تقویت جنبه های مهارتی است زیرا در این صورت کار شما بهتر و موثر تر واقع خواهد شد.
وی نکته دوم را جنبه های معرفتی و معارف بیان کرد و افزود:  فهم مداح نسبت با مسائل دینی از نکات مهمی است که تاثیر مستقیم بر روی محتوای ارائه شده دارد.
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان سومین نکته را جنبه های معنوی و اخلاقی بیان کرد و عنوان داشت: گاهی ممکن است مداح حرف خاصی به زبان نیاورد اما به جهت حال روحی خاص تاثیر آن بر مخاطب بسیار بیشتر و تا عمق جان نفوذ کند.
نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان بر لزوم گسترش تعداد مداحان در استان تاکید کرد و گفت: استفاده و جذب اهل سنت نیز از دیگر موارد مهم و موثر است چرا که اهل سنت استان نیز نسبت به اهل بیت محبت داشته و با شیوه خاص خود به ستایشگری اهل بیت می پردازند.
وی خاطر نشان کرد: تجلیل از پیشکسوتان در این عرصه کار شایسته ای است و باید در طول سال ادامه دار باشد و معیار انتخاب افراد نیز جامع و شامل عرصه های مختلف باشد.
همچنین در ابتدای این نشست محمد جواد جامعی رئیس سازمان بسیج مداحان استان به ارائه گزارشی از عملکرد این مجموعه پرداخت و گفت: جذب و سازماندهی، ارتقای معرفت دینی، توسعه فرهنگ بسیج و ارتقا کیفیت مداحان از جمله مهمترین اهداف سازمان بسیج مداحان در سیستان‌وبلوچستان است.
وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد هزارو۲۰۰ مداح بسیجی در سطح کانون های بسیج مداحان استان فعال هستند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران